Drewno jest bardzo chętnie wybieranym materiałem wykończeniowym. Uwielbiamy podłogi drewniane (ze strony sklepu chapelparket.pl). Od razu nasze podłogi są przytulniejsze. Lepiej w tego rodzaju pomieszczeniach się odpoczywa, a do tego prezentuje się wręcz przepięknie. Musimy jednak wiedzieć, że drewno wymaga odpowiedniej troski. Mamy na myśli regularne czyszczenie oraz pielęgnację.

Regularne odkurzanie

Drewno jest bardzo chętnie wybieranym materiałem wykończeniowym

Piasek, błoto i inne zanieczyszczenia pozostawione na podłodze są dla drewna zagrożeniem. Dla materiału naturalnego nie ma niczego gorszego od wdeptywania zabrudzeń w deski. Dlatego ważne jest to, aby raz lub też dwa razy w tygodniu odkurzać oraz zamiatać naszą podłogę. Konieczna będzie także obecność wycieraczek. Zaleca się, aby postawić na większe wycieraczki, aby każda wchodząca okazja miała możliwość nadepnięcia na tkaninę. Nawet osoby zapominalskie pozostawią zanieczyszczenia właśnie na wycieraczce.

Unikanie wody

Piękna podłoga drewniana może stracić z czasem swój urok, gdy narażona będzie na działanie wilgoci. Deski mogą matowieć, odkształcać, a lakier będzie się odwarstwiał. Jak zapobiegać takim zniszczeniom? Należy zwrócić uwagę na to, jak myjemy podłogę drewnianą. Najlepszy okaże się na pewno odpowiednio wyciśnięty mop. Bardzo dobrym rozwiązaniem może być przecieranie podłoża przy pomocy wilgotnej szmatki. Eksperci również przy takim czyszczeniu radzą jeszcze raz wycierać deski do absolutnego sucha. Pielęgnując drewnianą podłogę, powinniśmy stosować specjalne środki, które są przeznaczone do powierzchni tego rodzaju, chociażby skuteczny, a do tego delikatny dla drewna płyn.

Piękna podłoga drewniana może stracić z czasem swój urok, gdy narażona będzie na działanie wilgoci

Nie tylko pośniegowa sól, czy też piasek mogą sprawić, że podłoga drewniana ulegnie zniszczeniu. Podłogi bardzo łatwo można porysować, między innymi podczas poruszania się w korkach, czy też w szpilkach. Zasada chodzenia w domu jedynie w miękkich kapciach nie tylko posłuży podłodze, ale także naszym nogom i stopom. Pamiętamy, aby nie robić wyjątków. Gdy urządzamy przyjęcie, to również poprośmy o zdjęcie butów. Przygotowania odpowiednie potrzebują również nasze meble. Zanim na deskach drewnianych położymy szafę, krzesła oraz ciężki stół, to musimy zabezpieczyć nóżki specjalną warstwą filcu. Możemy kupić specjalne powłoki przyklejane, jednak pamiętajmy o tym, że musimy je co jakiś czas wymieniać, ponieważ się dosyć szybko ścierają. Gdy mamy w domu zwierzaki, to musimy zwrócić uwagę na ich pazurki. Konieczne jest ich częste i odpowiednie obcinanie po to, aby móc zapobiec wszelkim zarysowaniom podłogi.