Deski pozyskane z naturalnego drewna od wielu lat są bardzo chętnie wykorzystywane do wykańczania podłóg w domach jednorodzinnych. Taka nawierzchnia charakteryzuje się bowiem eleganckim wyglądem, ponadprzeciętną trwałością oraz podatnością na renowację. Poza tym wprowadza do wnętrza przytulną atmosferę, a także wykazuje doskonałe właściwości termoizolacyjne, akustyczne i antystatyczne.

Umiejętne przygotowanie to podstawa

Do układania podłóg w pomieszczeniach mieszkalnych najlepiej nadaje się drewno dębowe, jesionowe, jaworowe, klonowe, ewentualnie egzotyczne (zwłaszcza merbau, palisander i teak). Pierwszym krokiem jest zawsze ustalenie liczy niezbędnych desek – oczywiście przy uwzględnieniu wymiarów danej przestrzeni. Należy jednak pamiętać, że zawsze przydadzą się dodatkowe egzemplarze zapasowe, które uzupełnią braki materiałowe bezpośrednio przy ścianie i posłużą w przyszłości do naprawy nawierzchni w razie jej uszkodzenia (np. wskutek zalania). Pożądanym działaniem jest również wyeliminowanie wszelkich nierówności, ponieważ wpływają one wyjątkowo negatywnie na pracę desek, powodując stukanie w trakcie stawiania kroków oraz powstawanie nieestetycznych odkształceń i szpar. Podłogi drewniane (https://chapelparket.pl) wymagają zazwyczaj cienkowarstwowej wylewki samopoziomującej bądź podkładu z polistyrenu ekstrudowanego (tańszą alternatywę stanowi pianka polietylenowa).

Pozostałe istotne etapy

Po dokładnym wyrównaniu podłoża przychodzi wreszcie pora na montaż zakupionych desek. Najpierw trzeba je rozłożyć na próbę, co pozwoli idealnie dopasować fakturę drewna i rysunek słojów do indywidualnych preferencji. Oprócz tego konieczne jest ustalenie konkretnego kierunku układania i zadbanie o zachowanie prostopadłego kąta podczas mocowania poszczególnych elementów. Jeśli chodzi o sposób montażu, to do wyboru mamy dwie techniki – klejenie albo zatrzask. W tym pierwszym przypadku aplikujemy preparat klejący, następnie rozprowadzamy go za pomocą pacy zębatej, a na koniec dociskamy deski delikatnym ruchem rotacyjnym. Zabrudzenia usuwamy na bieżąco miękką, wilgotną szmatką. Z kolei metoda zatrzaskowa jest realizowana poprzez zespalanie desek klikiem. Nie są one przytwierdzane na stałe, w związku z czym istnieje możliwość korekty w dowolnym momencie. Wykonując podłogi drewniane, należy jeszcze pamiętać o ich efektownym wykończeniu. Warto zeszlifować zewnętrzną warstwę do gładkości z wykorzystaniem cykliniarki, a później pokryć całość ekologicznym lakierem wodorozcieńczalnym lub klasycznym lakierem rozpuszczalnikowym.