Parkiet jest wykończeniem podłogi, które jest naturalne oraz klasyczne, a z drugiej strony także rozwiązaniem ponadczasowym. Parkiet sprawia, że pomieszczenie wygląda bardzo elegancko, a do tego posiada niesamowity klimat. Jest to jednak rodzaj podłogi, który potrzebuje poszczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, a czasami nawet renowacji. Jak wygląda naprawa parkietu? Sprawdźmy to koniecznie.

Parkiet niestety także może ulec uszkodzeniu. Mogą to być liczne zarysowania, odbarwienia, szpary pomiędzy deskami, wgniecenia oraz denerwujące skrzypienie. Wszystkie wymienione powyżej uszkodzenia można w bardzo łatwy sposób naprawić. Gdy uszkodzenia są liczne, to musimy niestety pomyśleć o wymianie parkietu.

Odpowiednia pielęgnacja

Parkiet jest wykończeniem podłogi, które jest naturalne oraz klasyczne, a z drugiej strony także rozwiązaniem ponadczasowym

Zniszczenia parkietu nie są przyjemną rzeczą. Musimy pomyśleć o odpowiedniej pielęgnacji. O czym powinniśmy pamiętać? Przede wszystkim musimy postępować ostrożnie z wodą. Do czyszczenia parkietu należy używać specjalnych pielęgnacyjnych środków. Nie moczmy zbytnio desek, ponieważ może to spowodować odbarwienia oraz spęcznienia parkietu. Podłogę przecierać możemy wilgotną ścierką, ale nie dopuszczajmy do przemoczenia desek. Pamiętajmy także o impregnacji odpowiedniej. Na rynku jest dostępnych wiele środków, które z dużym powodzeniem zabezpieczą nasz parkiet przed uszkodzeniami chemicznymi oraz mechanicznymi. Zależnie od samego rodzaju powierzchni oraz efektu, który chcemy uzyskać, możemy wybrać wosk, lakier oraz olej do drewna.

Gdy pokryjemy parkiet lakierem, to musimy wiedzieć, że pozostawia on na jego powierzchni specjalną chroniącą powierzchnię, która chroni go przed różnymi zniszczeniami

Gdy pokryjemy parkiet lakierem, to musimy wiedzieć, że pozostawia on na jego powierzchni specjalną chroniącą powierzchnię, która chroni go przed różnymi zniszczeniami. Te środki są jednak dosyć inwazyjne i mogą podłodze nadać troszkę nienaturalny wygląd. Druga możliwość to olej. Jest to na pewno impregnat bardziej naturalny i nie pozostawia kompletnie żadnej powłoki. Olej wnika w powierzchnię i nie zatyka w żadnym wypadku porów drewna, które tym samym może oddychać swobodnie. Olejowanie znacznie podkreśla kolor naturalny, a do tego chroni odpowiednio przed wodą i wnikaniem różnych zabrudzeń. Na koniec wspomnijmy także o wosku. Woskowanie przypomina nieco olejowanie. Pozostawia jednak warstwę delikatną na powierzchni parkietu. Wosk nadaje połysk aksamitny i lepiej niż olej uchroni nasz parkiet przed wilgocią. Pamiętajmy o pielęgnacji parkietu, a na pewno wspomniane uszkodzenia nie będą nas dotyczyły. O sposobach pielęgnacji parkietu możemy dowiedzieć się co nieco w markecie budowlanym. Każde wskazówki będą przydatne.