Ostatnimi czasy bardzo popularne są podłogi warstwowe. Są to podłogi, które składają się z dwóch lub też z trzech warstw drewna. Jest to rozwiązanie bardzo innowacyjne. Niesie za sobą sporo korzyści pod względem wizualnym, jak i użytkowym. Wybór podłóg warstwowych okaże się naprawdę świetnym wyborem. Ten rodzaj podłóg nie tylko się cieszy coraz to większą popularnością, ale także dominują od kilku lat na rynku drewnianych podłóg. Konstrukcja warstwowa zapewnia przede wszystkim większą stabilność desek, co oznacza, że radzą sobie dobrze ze zmiennymi wilgotnościowymi warunkami oraz także temperaturowymi w pomieszczeniach. Do tego przekłada się na możliwość stosowania bezpiecznego ich na podłogowym ogrzewaniu, co jest ich wielkim atutem. W marketach budowlanych znajdziemy deski, które się składają z dwóch lub też z trzech warstw drewna.

Argumenty przemawiające za podłogami warstwowymi

Warstwę wierzchnią desek warstwowych wytwarza się ze szlachetnego oraz docelowego gatunku drewna. Z kolei spodnie warstwy wytwarzane są z innych mniej szlachetnych odmian lub też drewnopochodnych materiałów. Takowe rozwiązane jest niesamowicie ekologiczne. Na rynku drewnianych podłóg obecnie króluje dębina. Przekłada się to na spore zapotrzebowanie na surowiec. Produkując spodnią warstwę, zużywa się mniej dębowego drewna, przy zachowaniu możliwie najwyższej jakości desek. Kolejna zaleta podłóg o budowie warstwowej są o wiele mniejsze naprężenia występujące w deskach, a to dzięki układowi prostopadłemu poszczególnych warstw.

W przypadku podłogi warstwowej istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że pomiędzy poszczególnymi deskami powstaną jakieś większe lub też mniejsze szpary. Nie możemy tego oczywiście wykluczyć całkowicie przy suchym skrajnie powietrzu. Dlaczego? Chociażby dlatego, że drewno to materiał naturalny i znacznie reaguje z otoczeniem. Dla samego przypomnienia, aby nie zmieniało objętości, wymaga od nas utrzymania wilgotności stabilnej pomiędzy 40 a 65 procent. Mało kto wie, ale podłoga warstwowa wymyślona została po to, aby nawet przy podłogowym ogrzewaniu możliwe było zamontowanie podłogi drewnianej.

Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest prawidłowe położenie podłogi warstwowej. Gdy nie czujemy się w tym temacie zbyt dobrze, to postawmy na wynajęcie fachowców. Dla prawdziwych specjalistów jest to przysłowiowa „bułka z masłem”. W takim przypadku mamy pewność, że nasza podłoga będzie wręcz idealna. Takie mamy właśnie oczekiwania.