Styl skandynawski cieszy się dużą popularnością w Polsce, jak i na świecie (więcej: https://www.urzadzamy.pl/salon/styl-skandynawski-co-go-charakteryzuje-opis-stylu-skandynawskiego-aa-i5aL-KvT7-mSC4.html). Spokój, harmonia i jasne wnętrza, o minimalistycznym charakterze, to główne wyznaczniki tego stylu. Podłoga w pomieszczeniu skandynawskim powinna być wykonana z wysokiej jakości drewna i stanowić bazę dla spokojnego wnętrza.

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Mając na uwadze styl skandynawski, należy wziąć pod uwagę jasno wybarwione podłogi

Dlaczego styl skandynawski jest tak popularny w Polsce? Przede wszystkim jego głównym celem jest doświetlenie wnętrz, w których brakuje dużej ilości światła, czy to ze względu na metraż, układ okien czy też orientację mieszkania. Jasne barwy mebli i ścian, a także umiar w urządzaniu wnętrza i jego względna prostota, to główne cechy tego stylu. Rzeczy wydają się proste, ale cechuje je wysoka jakość, dlatego posłużą latami. Można zatem powiedzieć, że styl skandynawski cechuje minimalizm i praktyczne podejście. Pomieszczenia w tym stylu są zazwyczaj jasne i przytulne, z klimatycznymi dodatkami w barwach natury lub bardziej wyrazistymi. Wygodne kanapy, fotele leżanki i praktyczne systemy przechowywania, to must-have w takim pokoju. Dużo roślin i naturalne materiały jak len, bawełna, bambus czy wiklina, świetnie wpisują się w ten bliski naturze styl. Efektem są wnętrza spokoje i harmonijne, gdzie przyjemnie się odpoczywa.

Jakie podłogi podkreślają wnętrza skandynawskie?

Kolor ścian, funkcjonalność mebli, minimalizm, mają ogromne znaczenie w stylu scandi. Naturalne dodatki i harmonia wnętrza również. Pomieszczenie ma mieć mało mebli, ale ma być estetyczne i z wyposażeniem wysokiej jakości. Bardzo ważnym dodatkiem jest rodzaj podłogi. Podłoga może również optycznie powiększać pokój i nadawać mu charakteru bliskiego naturze. Idealnym dopełnieniem takiego wnętrza będą podłogi dębowe, które charakteryzuje naturalny klimat, przytulność i wysoka jakość na lata. Drewno to jeden z podstawowych materiałów w stylu skandynawskim, bo drewniane mogą być stoły, krzesła, szafki, a głównie podłoga. Wybierając podłogę dębową do całego mieszkania czy domu, należy najpierw ocenić czy musimy optycznie powiększać pomieszczenie, czy też jest na tyle duże, że nie ma to znaczenia. W przypadku małych metraży, zaleca się jasny parkiet czy panele, natomiast przy większym metrażu, nie ma to tak naprawdę znaczenia. Wybór zależy wtedy od charakteru wnętrza i tego co się podoba. Stolarka drzwiowa i podłoga oczywiście muszą pasować do siebie. Jeśli jest również stół czy krzesła, to dobrze aby pasowały odcieniem do wybranej podłogi. Taka spokojna baza w postaci dębowej podłogi, daje różne możliwości aranżacji wnętrza.

Styl skandynawski cieszy się dużą popularnością w Polsce, jak i na świecie

Jaki wybrać kolor podłogi dębowej?

Mając na uwadze styl skandynawski, należy wziąć pod uwagę jasno wybarwione podłogi. Im jaśniejsza podłoga, tym właściwiej lepiej. Można wybrać również stopień lakierowania, na przykład półmat lub super matowy odcień. Deski także są bardzo różne, od jodełki po duże deski. Odcienie typu wanilia i alaska są dobre dla wnętrz scandi, ale nie jest powiedziane, że kolor czyste drewno czy z odcieniem kremowym, będą mniej pasować. Duże znaczenie ma, z czym je zestawiamy i jaki jest zamysł projektu wnętrza. W przypadku całkiem jasnych podłóg, całe wnętrze musi mieć określony styl. Klasyczne kolor dębowy to spokojna i naturalna baza wysokiej jakości, która będzie punktem wyjścia dla całego wnętrza i mieszkania czy domu. Podłoga z dębu to jakość na lata, która daje wytrzymałość i pewność użytkowania. Nie warto oszczędzać na podłodze, bo bez niej trudno wyobrazić sobie piękne pomieszczenie. Musi być wysokiej jakości, odporna na wilgoć i zarysowania, dzięki temu posłuży całej rodzinie na długie lata.