Drewniane parkiety należą do jednych z najbardziej luksusowych rodzajów podłóg dostępnych na rynku. Wśród głównych zalet należy wymienić przede wszystkim ich atrakcyjny i ponadczasowy wygląd, lecz to nie wszystko. Podłogi te są też bardzo funkcjonalne, a co to dokładnie oznacza zostanie wyjaśnione poniżej.

Parkiety, także nazywane podłogami z prawdziwego drewna lub podłogami z drewna konstrukcyjnego należą do kategorii najlepszej jakości produktów wykończeniowych do każdego rodzaju wnętrza. Cechą charakterystyczną parkietów jest ich trójwarstwowa konstrukcja, która czyni je niezwykle niezawodnymi i bardzo odpornymi na wahania temperatury i wilgoci. Stosując w swoim domu rozwiązanie jakim są podłogi z prawdziwego drewna można mieć pewność, że nie dojdzie do żadnego wypaczenia kształtu powierzchni, a także powstawania pęknięć i nierówności.

Drewniane parkiety należą do jednych z najbardziej luksusowych rodzajów podłóg dostępnych na rynku

Parkiety – czyli trójwarstwowa i niezawodna konstrukcja podłóg drewnianych

Na trójwarstwową konstrukcję parkietów składa się przede wszystkim konstrukcja wykonana ze sklejki i warstwy wierzchniej. Warstwa wierzchnia jest kawałkiem naturalnego drewna znajdującego się na powierzchni parkietu. Dzięki takiemu rozwiązaniu można poczuć i zobaczyć autentyczną teksturę naturalnego drewna. Lamela, czyli właśnie powierzchniowa warstwa jest jedynym widocznym po zamontowaniu parkietu elementem. Może ona przybierać różny wygląd, wszystko zależy od jej tekstury oraz zabiegów wykonywanych w celu realizacji konkretnego projektu. Środkowa warstwa odpowiada za stabilność całej konstrukcji. Może być ona wykonana z różnych materiałów, jednak najczęściej wykorzystuje się do tego świerk i jodłę, ze względu na ich bardzo dobre właściwości sprężyste. Kawałki drewna w całej konstrukcji stabilizują się i wspierają, powstrzymując zmiany poziomu temperatury i wilgoci, dzięki czemu całość jest stabilna i bardzo wytrzymała.

Do największych zalet parkietów należy naturalna warstwa drewna, która charakteryzuje się piękną fakturą i patyną

Korzyści płynące z montażu parkietu

Montaż podłóg z prawdziwego drewna niesie za sobą wiele korzyści (https://muratordom.pl/wnetrza/prace-wykonczeniowe/montaz-podlogi-drewnianej-na-klej-jak-kleic-deski-aa-9C35-Zde4-BECm.html). Pozwala na posiadanie prawdziwego kawałka drewna jako podłogi, która przetrwa wiele lat. Jest to dość droga, ale niezwykle opłacalna inwestycja, która przy odpowiedniej pielęgnacji i dobrem podejściu bardzo szybko zwróci się swoim właściwościom.

Do największych zalet parkietów należy naturalna warstwa drewna, która charakteryzuje się piękną fakturą i patyną. Jednak wygląd to nie wszystko. Podłogi parkiety to jakościowo jedne z najlepszych rozwiązań do domów i mieszkań. Dobrze zaprojektowane drewniane podłogi nie skrzypią, są odporna na uszkodzenia, a dzięki właściwością drewna rozszerzają się i kurczą w zależności od temperatury i wilgotności, przez co nie trzeba martwić się o ich pękanie. Do korzyści parkietów należy też zaliczyć łatwość w ich pielęgnacji i wpływ na klimat pomieszczenia. Po obróbce naturalnymi olejkami, drewno rozprasza olej z powrotem do pomieszczenia, co ma wpływ na atmosferę wnętrza w którym taki parkiet się znajduje.

Parkiety – różnorodność kolekcji

Parkiety, czyli podłogi z prawdziwego drewna charakteryzują się dość dużą różnorodnością. Podłogi takie są poddawane wielu zabiegom, które dają różne efekty końcowe. Jednym z przykładów obróbki, która ma wpływ na wygląd parkietu jest efekt cięcia piły. Takie wykończenie sprawia efekt surowości i autentyczności wykonania, jakby drewno niedawno było cięte przez drwala. Innym przykładem jest równie popularny biało – woskowany efekt, który charakteryzuje się białym kolorem w szczelinach drewna. Jednak efektów i wykończeń parkietów jest wiele, co sprawia że są świetnym rozwiązaniem do każdego wnętrza.