Urządzając elegancki salon, trzeba wybrać podłogę, która będzie trwała, odporna na zabrudzenia i jednocześnie stylowa. Modne wnętrze powinno być także przytulne i stonowane. Obecnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się podłogi wykonane z naturalnych surowców lub ich imitacji. Jest to bowiem świetny sposób na wykończenie salonu w stylu nowoczesnym, klasycznym, loftowym, a nawet skandynawskim. A na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając podłogę do eleganckiego salonu?

Określ swoje oczekiwania i możliwości

Przed zamówieniem konkretnego materiału, należy zastanowić się, jakie są preferencje domowników oraz w jakim stylu chcemy urządzić salon. Kolejnym ważnym kryterium będzie czas, jaki trzeba poświęcić na czyszczenie i pielęgnację danej podłogi. Poza tym niektóre rozwiązania nie są wskazane, gdy w domu są zwierzęta lub małe dzieci. Na etapie wyboru podłogi, będziemy musieli również podjąć decyzję, czy chcemy zamontować ogrzewanie podłogowe. Ponieważ nie każdy materiał będzie tak samo efektywnie gromadził i oddawał ciepło z instalacji grzewczej. Ponadto równie ważne będzie ustalenie budżetu, jaki będziemy mogli przeznaczyć na zakup i montaż podłogi. Przy czym, jeśli planujemy samodzielnie położyć panele lub deski, to wówczas do kosztorysu trzeba doliczyć koszt zakupu materiałów i narzędzi montażowych.

Urządzając elegancki salon, trzeba wybrać podłogę, która będzie trwała, odporna na zabrudzenia i jednocześnie stylowa

Klasyczne drewniane deski dla wymagających

W eleganckim salonie dobrze sprawdzą się klasyczne drewniane deski układane pojedynczo lub warstwowo. Taka podłoga jest bardzo przyjemna w dotyku, wygląda efektownie i jest też niezwykle trwała. Szukając niebanalnych drewnianych desek, warto rozważyć:

Ciekawym wyborem będą również podłogi wykonane z egzotycznego drewna typu jatoba lub bambus. Co ważne drewniane podłogi pięknie się starzeją i jeśli się o nie odpowiednio dba, to mogą zdobić salon latami. Warto jednak od czasu do czasu poddać taki parkiet renowacji, w której trakcie fachowcy naprawią wszystkie ubytki i pozbędą się drobnych rys oraz uszkodzeń.

Podłoga betonowa – oryginalny sposób na wykończenie salonu

W eleganckim salonie dobrze sprawdzi się również połączenie paneli z ekskluzywnym dywanem oraz podłoga wykonana z posadzek żywicznych

Jeśli chcemy, żeby nasz salon był nie tylko elegancki, ale i także oryginalny, to warto rozważyć podłogę z betonu. Ponieważ takie wykończenie salonu jest niezwykle modne i praktyczne oraz idealnie współgra ze stylem loftowym. Poza tym podłoga betonowa charakteryzuje się ponadprzeciętną wytrzymałością i można ją efektywnie połączyć z ogrzewaniem podłogowym. Warto podkreślić również, że podłogi wykonane z betonu są bardzo proste w codziennej pielęgnacji i dobrze się prezentują zarówno w dziennym, jak i w sztucznym świetle. Jednak wadą tego rozwiązania może być stosunkowo wysoka cena w porównaniu do innych popularnych materiałów wykończeniowych.

Czy warto zdecydować się na podłogę z korka?

Gdy nie interesuje nas podłoga betonowa, parkiet dębowy ani inne popularne materiały, to wówczas warto rozważyć podłogę z korka. Obecnie na rynku można znaleźć korkowe panele, płyty, a nawet wykładziny w najróżniejszych odcieniach. Taki materiał charakteryzuje się niebanalnym wyglądem, dobrą izolacją akustyczną i trwałością. Poza tym podłogi z korka są przyjemne w dotyku i zdecydowanie tańsze niż tradycyjne drewniane deski.

W eleganckim salonie dobrze sprawdzi się również połączenie paneli z ekskluzywnym dywanem oraz podłoga wykonana z posadzek żywicznych. Ważne, by wybrane rozwiązanie odpowiadało oczekiwaniom i możliwościom użytkowników oraz mieściło się w domowym budżecie. Pamiętajmy także o prawidłowym zamontowaniu podłogi, ponieważ tylko wtedy zyskamy pewność, że będzie dobrze spełniała swoją funkcję.