Jeżeli właśnie jesteś w trakcie urządzania swojego domu czy mieszkania, zapewne dużo uwagi poświęcasz podłodze. To w końcu ona jest jednym z najważniejszych elementów aranżacji, który decyduje nie tylko o wyglądzie wnętrza, ale również jego funkcjonalności. Popularnym i cenionym od lat rozwiązaniem jest drewniany parkiet. W ostatnim czasie podłogi wyłożone drewnianymi klepkami znów są modne. Sprawdź, czy to coś dla ciebie!

Czy warto zdecydować się na drewniany parkiet?

Drewniane parkiety mają wielu zwolenników. Trudno się temu dziwić! Ten typ podłogi odznacza się kilkoma niezaprzeczalnymi zaletami, które wyróżniają go na tle innych, popularnych rozwiązań. Przede wszystkim, drewniany parkiet prezentuje się nadzwyczaj elegancko. Naturalne drewno wprowadza do wnętrza przytulny klimat, a jednocześnie sprawia, że aranżacja wygląda bardziej luksusowo. Co więcej, parkiet jest uniwersalnym rozwiązaniem. Świetnie sprawdza się nie tylko w przedpokoju czy salonie, ale także w sypialni bądź pokoju dziecięcym. Pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych, skandynawskich czy minimalistycznych wnętrz.

Jeżeli właśnie jesteś w trakcie urządzania swojego domu czy mieszkania, zapewne dużo uwagi poświęcasz podłodze

Drewnianej podłodze nie sposób odmówić trwałości. Drewno to wyjątkowo wytrzymały materiał, dlatego przez lata może zachowywać swój nienaganny wygląd. Parkiet można też odnawiać, co dodatkowo przedłuża jego żywotność. Gdyby tego było mało, naturalne drewno odznacza się wysokim stopniem izolacji termicznej. Jest ciepłe i przyjemne w dotyku, co czyni je wprost idealnym materiałem na podłogę. Parkiet nie przyciąga kurzu, dzięki czemu dbanie o higienę w mieszkaniu nie będzie stanowiło dla ciebie problemu. To także świetne rozwiązanie dla alergików, którzy poszukują materiałów wykończeniowych o właściwościach antystatycznych.

Najmodniejsze rodzaje i wzory parkietów

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, drewniany parkiet przybiera różne formy. Zazwyczaj wykonuje się go z drewna dębu szypułkowego. Jest twarde i wyjątkowo odporne na ścieranie, a w dodatku posiada wyraźnie zarysowane słoje i sęki, co urozmaica jego wygląd. Parkiety podłogowe produkowane są także z łatwego w obróbce jesionu oraz efektownego drewna akacjowego. Jakie wzory królują, jeśli chodzi o układanie parkietów we współczesnych wnętrzach? Do najczęściej spotykanych motywów należą:

  • jodełka,
  • cegiełki,
  • kwadraty,
  • mozaika,
  • szachownica.

Najpopularniejsze są parkiety tradycyjne z drewnianych płytek o grubości 15-22 milimetrów. Do stworzenia podłogi można zastosować klepki w jednolitym kolorze, jednak ciekawe efekty wizualne daje także połączenie kilku odcieni. Za ich pomocą można tworzyć zróżnicowane kolorystycznie wzory mozaikowe.